Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

4Flex - skład, działanie i stosowanie

4Flex to suplement diety w formie proszku do sporządzenia roztworu doustnego, który zawiera kolagen oraz inne składniki. Można również kupić żel 4Flex PureGel, który stosowany zewnętrznie łagodzi ból mięśni. Preparaty są przeznaczone do stosowania przez osoby dorosłe w różnych sytuacjach: w celu uzupełnienia kolagenu bądź odczuwania bólu mięśniowo-stawowego. Co warto wiedzieć?

Zobacz film: "Wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów"

spis treści

1. Co to jest 4Flex?

4Flex to suplement diety w postaci proszku do sporządzenia roztworu doustnego. Jego podstawowym składnikiem jest kolagen Fortigel, hydrolizat żelatyny pochodzenia wieprzowego lub wołowego oraz witamina C, która wspomaga prawidłową produkcję kolagenu i pomaga zapewnić właściwe funkcjonowanie kości oraz chrząstek.

Dostępny jest również 4Flex o smaku czarnej porzeczki.

Każda saszetka zawiera 10 g hydrolizatu kolagenu – Fortigel. Preparat przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych. Oprócz preparatu 4Flex dostępny jest również 4Flex Silver oraz 4Flex Sport.

1.1. 4Flex Silver

4Flex Silver zawiera kolagen nowej generacji oraz witaminę D i wapń, które wspierają stan i optymalne funkcjonowanie mięśni oraz kości.

Składniki 4Flex Silver to: hydrolizat kolagenu Fortigel®, mleczan wapnia (wapń), cholekalcyferol (witamina D), glukoza, aromat pomarańczowy, a także barwnik: karoteny.

1.2. 4Flex Sport

4Flex Sport to połączenie hydrolizatu kolagenu Fortigel, witaminy C i L-karnityny, która występuje w mięśniach. Jest syntetyzowana w organizmie, ale i może być także dostarczana z pożywieniem.

Preparat jest przeznaczony dla osób aktywnych, uprawiających sport oraz dbających o zdrowy tryb życia. Ma truskawkowy smak.

Składniki 4Flex Sport: hydrolizat kolagenu Fortigel®, winian L-karnityny, kwas L-askorbrnowy (witamina C), maltodekstryna, aromat truskawkowy, substancja słodząca: sukraloza.

2. Działanie 4Flex

Na czym polega działanie kolagenu zawartego w preparacie 4Flex? Ponieważ jest to białko, które stanowi budulec macierzy chrząstki:

 • regeneruje tkankę chrzęstną, pobudza jej odbudowę,
 • pobudza syntezę składników chrząstki stawowej,
 • pomaga utrzymać zdrowe kości,
 • wspiera wzrost i utrzymanie masy mięśniowej,
 • poprawia kondycję skóry, paznokci i włosów,

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Wskazania i stosowanie preparatu 4Flex

Kiedy stosować 4Flex na stawy? Preparat zalecany jest w sytuacji, gdy należy uzupełnić niedobory kolagenu w diecie.

Aby zacząć odczuwać efekty działania preparatu „forflex”, należy stosować jedną saszetkę dziennie. Jej zawartość rozpuszcza się w szklance niegazowanej wody i spożywa bezpośrednio po przygotowaniu. W preparacie może wytworzyć się zawiesina, co jest jego naturalną cechą.

Nie powinno się przyjmować preparatu w dawkach większych niż wskazuje producent. Zaleca się regularne stosowanie przez dłuższy czas, minimum 3 miesiące.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania produktu? Tak: nie mogą stosować osoby, u których stwierdzono nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik. Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią przed zastosowaniem powinny skonsultować się z lekarzem.

4. 4Flex PureGel – skład i działanie

W aptekach można również kupić żel 4Flex PureGel. To lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który zawiera naproksen. Substancja należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jeden gram żelu zawiera 100 mg naproksenu. Substancje pomocnicze: trolamina, etanol 96%, karbomer, woda oczyszczona.

Ponieważ żel działa przeciwbólowo oraz zmniejsza stan zapalny, a w konsekwencji również obrzęk, stosuje się go w celu łagodzenia bólu mięśniowo-stawowego lub chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Lek stosuje się zewnętrznie, na skórę. O ile lekarz nie zaleci inaczej, żel wmasowuje się w bolące miejsce od 4 do 5 razy na dobę. jego ilość zależy od wielkości bolącego miejsca, zwykle jest to pasek żelu o długości około 4 cm. Ważne jest, by między aplikacjami zachowywać kilkugodzinne odstępy czasowe.

5. Przeciwwskazania, działania niepożądane i środki ostrożności

Stosując 4Flex PureGel należy pamiętać, by:

 • nie stosować leku dłużej niż 4 tygodnie,
 • nie przekraczać dawki 1000 mg żelu na dobę,
 • po aplikacji żelu na bolące miejsce nie stosować opatrunków (np. bandaże, plastry),
 • jeśli dłonie nie są leczone to po aplikacji należy je umyć. Podczas leczenia, a także 2 tygodnie po jego zakończeniu, należy unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne i nie korzystać z solarium.

Preparatu nie stosuje się u osób z nadwrażliwością na naproksen, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, kwas acetylosalicylowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest stan zapalny skóry, otwarte rany albo uszkodzenie skóry.

4Flex PureGel, jak każdy lek może powodować działania niepożądane. Te zdarzają się rzadko i nie u każdego. Może pojawić się miejscowe podrażnienie skóry (rumień, pieczenie, swędzenie), które ustępuje po odstawieniu leku.

W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić ogólnoustrojowe objawy niepożądane, takie jak:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza