Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

40 proc. nowotworów można uniknąć. Wystarczy wprowadzić w życie dwie zmiany

Według danych Cancer Research UK jedna na dwie osoby zachoruje na raka w którymś momencie swojego życia. Tymczasem niewielki odsetek nowotworów ma podłoże genetyczne, większość z kolei ma związek z nawykami i stylem życia, jakie prowadzimy.

Zobacz film: "Coraz więcej młodych choruje na raka. Winna otyłość"

spis treści

1. Liczba zachorowań na raka rośnie

Liczba zachorowań na raka, jak szacują badacze, będzie rosnąć, bo rośnie również średnia długość życia.

- Rak jest przede wszystkim chorobą wieku podeszłego. Jeśli ludzie będą żyć wystarczająco długo, większość z nich w pewnym momencie zachoruje na raka – powiedział prof. Peter Sasieni, główny autor badań Cancer Research UK.

To wyjątkowo pesymistyczna perspektywa, ale zdaniem naukowców są sposoby, żeby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka.

2. Rak a palenie tytoniu

40 proc. nowotworów ma związek ze stylem życia – co to znaczy? Że można ich uniknąć. W jaki sposób?

Pierwsza zmiana związana jest z nałogami. A konkretnie z jednym – paleniem papierosów. Szacuje się, że 30 proc. zgonów związanych z nowotworami jest skutkiem nałogu tytoniowego.

Za raka płuc w 90 proc. przypadków odpowiada palenie tytoniu
Za raka płuc w 90 proc. przypadków odpowiada palenie tytoniu (Getty Images)

Palenie papierosów grozi nie tylko rakiem płuc, ale też rakiem jamy ustnej, przełyku, gardła, krtani, żołądka i trzustki, a nawet rakiem pęcherza moczowego czy odbytu. Co więcej, niektóre z tych nowotworów ujawniają się, dopiero gdy szanse na powodzenie w leczeniu jest niewielkie. Dotyczy to raka płuc czy raka żołądka.

Dym tytoniowy, a raczej jego szkodliwe związki, docierają do niemal każdego organu ciała, a bierne palenie jest nawet wielokrotnie bardziej szkodliwe od palenia czynnego.

3. Rak a nadwaga i otyłość

Palenie tytoniu jest oczywistym czynnikiem ryzyka. Jest jednak jeszcze jeden – wydawałoby się dużo mniej groźny. To otyłość lub nadwaga.

Niebezpieczne także dlatego, że wciąż zbyt mało osób ma świadomość tego, że otyłość jest chorobą. A w jaki sposób także i nadwaga może zwiększać ryzyko zachorowania na raka?

Jeśli jest związana z niską aktywnością fizyczną i nieprawidłową dietą, bogatą w produkty wysokoprzetworzone i ubogą w warzywa i owoce, to jest to czynnik decydujący. Profilaktyka antynowotworowa obejmuje bowiem zwiększenie udziału bogatych w błonnik, witaminy i przeciwutleniacze warzyw i owoców, zmniejszenie udziału produktów przetworzonych, a także czerwonego mięsa i tłuszczu – szczególnie tłuszczów nasyconych.

Czerwone mięso, a także mięso pod postacią wyrobów o wysokim stopniu przetworzenia znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Z kolei jedno z badań nad udziałem warzyw i owoców w diecie antyrakowej wykazało, że ci, którzy regularnie spożywają różnorodne warzywa i owoce, mają o 1/5 mniejsze ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej. Dodatkowo błonnik zawarty w nich, ale także w produktach zbożowych, odpowiada za zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.

Eksperci wskazują na jeszcze jedną kwestię. Pacjenci bez nadwagi lub otyłości, u których nowotwór zostanie zdiagnozowany, mają większe szanse na przeżycie. Przede wszystkim dlatego, że brak powiązanych z nieprawidłową wagą schorzeń otwiera pacjentom więcej metod leczenia nowotworów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza