Trwa ładowanie...

Cztery zaskakujące choroby, które mogą być wynikiem depresji

Badania opublikowane w czasopiśmie „Neurology” wskazują, że ludzie cierpiący na depresję mogą być bardziej narażeni na rozwój choroby Parkinsona. Niestety, nie jest to jedyna choroba, która zagraża osobom ze zdiagnozowaną depresją.

1. Demencja i choroba Parkinsona

 

Uszkodzenia mózgu, które przyczyniają się do rozwoju choroby Parkinsona to według naukowców skutek przebytej depresji
Uszkodzenia mózgu, które przyczyniają się do rozwoju choroby Parkinsona to według naukowców skutek przebytej depresji

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Neurolodzy stwierdzili, że istnieje bardzo silny związek między depresją a demencją. Uznali, że rozwój depresji może być pierwszym objawem poważnych zaburzeń i chorób mózgu. Niestety, podobnie jak w przypadku choroby Parkinsona, naukowcy nie są pewni, czy to depresja jest przyczyną demencji czy demencja rozwija się jako pierwsza, a jej skutkiem jest depresja.

W innym teście Szwedzcy badacze stwierdzili, że depresja przyczynia się do uszkodzenia mózgu, a co za tym idzie może prowadzić do rozwoju choroby Parkinsona. Potrzeba jednak dodatkowych badań, które potwierdzą dotychczasowe wnioski.

2. Nowotwór a depresja

Od lat 30. XX wieku lekarze obserwowali związek pomiędzy depresją a jednym z najniebezpieczniejszych nowotworów – rakiem trzustki. Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego Yale odkryli, że u dużej części osób, u których wykryto raka trzustki, w przeszłości zdiagnozowano depresję. Według specjalistów jest to możliwe, ponieważ istnieje związek między powstawaniem guza trzustki a uwalnianiem białka blokującego niektóre receptory w mózgu odpowiadające za samopoczucie. Ich zablokowanie prowadzi do obniżenia nastroju, a co za tym idzie – rozwoju depresji.

3. Choroby tarczycy

Tarczyca produkuje hormony i białka regulujące wiele czynności w organizmie. Co za tym idzie, zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy jest przyczyną różnych zmian, zaczynając od wypadania włosów, a kończąc na nadmiernym przyroście masy ciała. Badania wiążą również powstawanie chorób tarczycy z depresją. Najnowsze wyniki opublikowane w „Journal of Thyroid Research” wskazują, że osoby cierpiące na depresję są bardziej podatne na nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu i odwrotnie – zmienne nastroje związane z wahaniem hormonów w organizmie mogą być przyczyną obniżonego samopoczucia u chorego, a co za tym idzie mogą prowadzić do depresji.

4. Choroby serca

Choroby serca to jedne z najczęściej występujących dolegliwości u osób cierpiących na depresję. Są równocześnie najczęstszymi przyczynami śmierci wśród chorych
Choroby serca to jedne z najczęściej występujących dolegliwości u osób cierpiących na depresję. Są równocześnie najczęstszymi przyczynami śmierci wśród chorych

Liczne analizy wiążą depresję z powstawaniem chorób serca. Jedno z norweskich badań udowodniło, że ryzyko rozwoju niewydolności serca u osób chorujących na depresję jest aż o 40 proc. większe niż u tych, u których nigdy ona nie została wykryta. Naukowcy twierdzą, że zaburzenia pracy serca i układu krwionośnego mogą być związane z wyższym poziomem stresu u osób z depresją. Hormony stresu wywołują stan zapalny w organizmie i powodują zapychanie się naczyń krwionośnych doprowadzających krew do serca.

Depresja to groźna choroba, która sama objawia się poważnymi dolegliwościami i może powodować inne, równie niebezpieczne dolegliwości. Jednak za największego sprzymierzeńca jej rozwoju uznaje się stres. Według specjalistów z Centrum Medycznego w Nowym Jorku może być ona niejako reakcją alergiczną na taki stan. Hormony stresu są w stanie pobudzić organizm do produkcji substancji o nazwie interleukina-6. W wyniku jej nadmiernego wydzielania jesteśmy zmęczeni, nie mamy apetytu, w związku z czym pojawiają się u nas pierwsze objawy depresji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

 Piotr Bochański
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza