Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

4 objawy udaru. Musisz je znać (WIDEO)

Zobacz film: "4 objawy udaru. Musisz je znać"

Udar mózgu stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Co roku dotyka ok. 70 000 Polaków, a ok. 30 000 z nich umiera w ciągu miesiąca od jego wystąpienia.

Udar mózgu jest trzecią przyczyną zgonów wśród osób powyżej 40. roku życia i głównym powodem ich niesprawności.

W 85 proc. przypadków udar mózgu ma charakter niedokrwienny. Oznacza to, że jego przyczyną jest nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. Dochodzi do niego, gdy skrzep lub blaszka miażdżycowa zatka wnętrze naczynia doprowadzającego krew.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o mini udarze
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o mini udarze [4 zdjęcia]

Mini udar to potoczna nazwa przemijającego ataku niedokrwiennego. Oznacza to, że mózg nie otrzymał koniecznej

zobacz galerię

Udar krwotoczny, który pojawia się rzadziej, potocznie zwany jest wylewem krwi do mózgu.

Dochodzi do niego, gdy pękną uszkodzone naczynia krwionośne i krew wylewa się bezpośrednio do mózgu lub przestrzeni znajdującej się między mózgiem a czaszką. Krew niszczy wtedy tkanki, z którymi ma bezpośredni kontakt.

Do czynników zwiększających ryzyko udaru mózgu należą m.in. wiek (powyżej 40 lat), zaburzenia rytmu serca, cukrzyca, migreny, zwiększona krzepliwość krwi, wysoki poziom cholesterolu LDL, nadciśnienie tętnicze, nadużywanie leków, palenie papierosów i uzależnienie od alkoholu, a także nadwaga, otyłość i siedzący tryb życia.

Część z tych czynników można wyeliminować.

Istnieje kilka objawów, które są bardzo charakterystyczne dla udaru mózgu. Im szybciej je rozpoznamy, tym większa szansa na udzielenie pomocy choremu.

Zobacz WIDEO i zapamiętaj 4 najważniejsze objawy udaru mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza