Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

4 miesiąc ciąży - rozwój płodu, możliwe dolegliwości

4 miesiąc ciąży jest początkiem drugiego trymestru kiedy to kobieta przestaje powoli odczuwać dokuczliwe dolegliwości początku ciąży. Dzięki temu znacznie poprawia się samopoczucie młodych mam. W tym czasie dochodzi do wielu znacznych zmian zarówno w budowie jak i aktywności dziecka.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

spis treści

1. 4 miesiąc ciąży – rozwój płodu

W trakcie 4 miesiąca ciąży zachodzą ważne zmiany zarówno anatomiczne jak i te związane z fizjologią organizmu. Wśród nich należy wymienić :

 • wzrost długości ciała płodu gdyż w pierwszym tygodniu czwartego miesiąca ma on 7 cm a w ostatnim już 25 cm,
 • wzrost masy ciała płodu z 14 gramów na 200 gram,
 • pojawiają się linie papilarne na palcach,
 • działają ważne dla życia organy takie jak tarczyca, która przyswaja jod i zaczyna produkować hormony,
 • wzrasta ilość wód płodowych, które stanowią środowisko naturalne dla płodu. Chronią go przed wstrząsami ale też dostarczają wielu składników odżywczych potrzebnych mu do życia,
 • rozwój i ćwiczenie mięśni które pozwalają na pobieranie pokarmu,
 • wykształcanie się śluzówki żołądka oraz początek produkcji enzymów trawiennych,
 • dynamiczny rozwój układu nerwowego w szczególności mózgu, rozwijają się zwoje i bruzdy,
 • rozwój zewnętrznych narządów płciowych dzięki czemu już w tym okresie można sprawdzić za pomocą USG płeć dziecka,
 • sztywnienie układu kostnego, który do tej pory był zbudowany głównie z chrząstki.
W 4 miesiącu ciąży brzuszek staje się wyraźnie zaokrąglony
W 4 miesiącu ciąży brzuszek staje się wyraźnie zaokrąglony

2. 4 miesiąc ciąży – możliwe dolegliwości

W 4 miesiącu ciąży przede wszystkim do złagodzenia wcześniejszych dolegliwości takich jak nudności czy wymioty. Przez to kobiety odczuwają dosyć dużą ulgę i lepiej znoszą ten etap ciąży. Ponadto dochodzi do polepszenia stanu psychicznego przyszłych mam na skutek przede wszystkim ustąpienia męczących dolegliwości. Następuje też znaczny wzrost apetytu i pojawiają się tak zwane smaki. Kobiety mają ochotę na nieraz dziwne połączenia słodyczy z kwaśnymi lub słonymi potrawami.

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży
Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży [10 zdjęć]

Jedzenie kilku mniejszych posiłków dziennie może pomóc w przypadku porannych mdłości, ponieważ objawy

zobacz galerię

W tym okresie występuje też wzmożona ochota na seks. Niemniej jednak należy zawsze pamiętać o wskazaniach lekarza. 

Rzadko kobiety mogą czuć wyraźne ruch dziecka. Są to raczej tak zwane motyle w brzuchu związane z aktywnością malucha ale są jednak niwelowane przez dużą ilość wód płodowych w tym okresie. Dziecko porusza się głównie wczesnym rankiem a także wieczorem i po spożyciu przez matkę posiłków. Najmniej aktywne jest natomiast w ciągu dnia.

W czwartym miesiącu ciąży piersi kobiety stają się jeszcze bardziej pełne a naczynia krwionośne są bardzo dobrze widoczne spod skóry. Ponadto brzuch również staje się wyraźnie zaokrąglony. Rozciągająca się skóra może prowadzić do występowania rozstępów. Dlatego też ważne jest aby przyszłe mamy dbały o ciało i chroniły skórę przed ich powstawaniem. Od początku ciąży można stosować całą gamę produktów zapobiegających tworzeniu się rozstępów takich jak: peelingi, kremy, oliwki czy masaże.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza