Trwa ładowanie...

3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy (WIDEO)

Zobacz film: "Nie ignoruj objawów raka jelita"

Rak jelita grubego wyróżnia się trzema głównymi objawami, które występują aż u 90 proc. chorych.

Niestety, objawy te często są ignorowane, choć właściwa diagnoza jest kluczowa w szybkim rozpoznaniu choroby i rozpoczęciu leczenia. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Trzy ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy. Objaw pierwszy to zmiana dotychczasowych nawyków korzystania z toalety, czyli częste wypróżnianie, biegunki, luźne stolce.

Objaw drugi to krew w stolcu, występowanie krwi w stolcu i innych objawów takich jak świąd i pieczenie odbytu czy obecność obecność śluzu w kale może świadczyć o raku jelita.

Objaw trzeci to ból w dolnej części brzucha, wzdęcia i zaparcia. Choć występowanie któregoś z tych trzech objawów nie musi być przyczyną raka jelita grubego, nie zwlekaj z konsultacją lekarską.

Jeśli zauważyłeś u siebie wszystkie trzy objawy i nie ustępują co co najmniej od czterech tygodni, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Rak jelita grubego to drugi pod względem zachorowalności nowotwór złośliwy w Europie, co roku diagnozuje się go około 400 000 pacjentów.

Połowa z nich umiera z powodu zbyt późnego rozpoznania choroby, tylko wcześniej postawiona diagnoza zwiększa szanse na wyleczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza