Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

3 miesiąc ciąży - organizm mamy, rozwój dziecka, badania

3 miesiąc ciąży zwiastuje zmiany w samopoczuciu przyszłej mamy. Dokuczliwe bóle głowy, nudności, wymioty, senność i zgaga zaczynają łagodnieć lub całkowicie ustępować.. Tym samym na ekranie w gabinecie u ginekologa staje się możliwe zobaczenie bicia serduszka malucha. Jak jeszcze w 3 miesiącu ciąży zmienia się organizm kobiety, jakie należy wykonać badania oraz w jakim momencie rozwoju jest dziecko znajdujące się pod twoim sercem?

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

spis treści

1. 3 miesiąc ciąży – organizm mamy

W trzecim miesiącu ciąży twój brzuszek zaczyna się zaokrąglać, piersi zwiększać, a ubrania stają się przyciasne. Jednakże przyrost wagi do końca pierwszego trymestru nie powinien być zbyt wysoki, choć zależy to od wagi, jaką miałaś jeszcze 3 miesiące temu. Kobiety z niedowagą mogą w tym momencie przybrać nieco więcej kilogramów.

8 sposobów na szczęśliwą ciążę
8 sposobów na szczęśliwą ciążę [8 zdjęć]

Ciąża to stan niecodzienny dla twojego organizmu, choć towarzyszy ci przez całe dziewięć miesięcy. W

zobacz galerię

W 3 miesiącu ciąży zauważasz też częstą potrzebę oddawania moczu. Spowodowane jest to rozrostem macicy i wywieraniem nacisku na pęcherz.  Jednak ta dolegliwość minie, gdy macica uniesie się nad spojenie łonowe i nie będzie już wywierać ucisku.

2. 3 miesiąc ciąży – rozwój dziecka

3 miesiąc ciąży jest przejściem z fazy zarodkowej do okresu płodowego. Na skórze dziecka wyrasta lanugo – meszek płodowy, kształtują się zewnętrzne części narządów płciowych. Wykształcają się także części narządu wzroku: siatkówka, rogówka i soczewka, a także powieki. Dziecko zaczyna przybierać na wadze, jego twarz nabiera dziecięcych proporcji, a na palcach pojawiają się zawiązki paznokci.

Zobacz także:

W 3 miesiącu ciąży maluch ma uformowaną trzustkę, płuca i mięśnie umożliwiające pracę jelit. Jego szpik kostny zaczyna podejmować funkcję krwiotwórczą, a przez pęcherzyk żółciowy zaczyna być produkowana żółć. Dziecko zaczyna się przeciągać, ziewać, bawić pępowiną, poruszać kończynami i połykać wody płodowe.

w 3 miesiący ciąży u malucha kształtują się wargi, zawiązki zębów, otwór odbytu, gruczoły ślinowe oraz pojawia się odruch ssania. Jego cewa nerwowa zaczyna wypełniać się komórkami nerwowymi, a zasadnicze części mózgu są już ukształtowane.

3. 3 miesiac ciazy - badania

Między 11 a 14 tygodniem ciąży wykonywane jest badanie USG. Rozmiary płodu uniemożliwiają zobaczenia go przez powłoki brzuszne, a więc wykonuje się go przez wprowadzenie do pochwy podłużnej sondy. Na podstawie tego badania można określić wiek ciąży, przewidywany termin porodu, stopień ruchliwości płodu i bicia serca. Możliwe jest także stwierdzenie czy to ciąża mnoga oraz rozpoznanie ewentualnych wad wrodzonych.

3 miesiąc ciąży niesie zmiany
3 miesiąc ciąży niesie zmiany (123rf)

W pierwszym trymestrze ciąży powinny zostać wykonane następujące badania:

  • morfologia krwi,
  • badania na poziom przeciwciał anty D,
  • badania na cukrzycę,
  • badanie ogólne moczu,          
  • badanie krwi na obecność przeciwciał różyczki, toksoplazmowy, cytomegalii.

Warto wykonać także test na obecność wirusa HIV oraz test PAPP-A

3 miesiąc ciąży jest małym przełomem zarówno dla ciebie jak i twojego dziecka. Dokuczliwe dolegliwości odchodzą na bok, a twoje samopoczucie ulega polepszeniu. Zarodek w twojej macicy staje się płodem. Ciąża wchodzi w nowy etap, a ty nie możesz zapomnieć o wykonaniu podstawowych badań oraz o utrzymywaniu zdrowego trybu życia. 

 

 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza