Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

2350 gmin nie realizuje programów profilaktyki raka piersi i szyjki macicy

Działania profilaktyczne i edukacja zdrowotna stanowią jedno z zadań własnych gmin i powiatów. Ciągle brakuje jednak odpowiednich narzędzi na realizację tego typu programów. Obecnie najwięcej na profilaktykę wydają samorządy na Mazowszu - przeznaczając na mieszkańca 4,2 zł rocznie.

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

- Do zadań samorządu należy profilaktyka i edukacja zdrowotna. Samorządy nie mają jednak narzędzi do ich realizacji, ale nawet publiczny płatnik ma z tym problem. Bez systemowego podejścia nie należy spodziewać się rewolucji. Według raportu NIK większość programów gminnych nie odpowiada na potrzeby chorych - powiedziała dr Gałązka-Sobotka, dyrektor programu MBA w ochronie zdrowia Uczelni Łazarskiego, podczas konferencji „Zdrowie Publiczne: edukacja i profilaktyka, czyli jak zapobiegać chorobom na przyszłość”.

Samorządy często opłacają świadczenia, które są możliwe do zrealizowania przez już istniejące przedsięwzięcia krajowe. Jednym z przykładów są badania cytologiczne finansowane centralnie. Zaoszczędzone przez samorządy środki mogłyby zostać przekierowane na szczepienie przeciwko HPV (wirus brodawczaka ludzkiego, główna przyczyna raka szyjki macicy).

- Po wprowadzenia szczepienia przeciwko pneumokokom, zakaźnym problemem numer 1 stało się HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) i powikłania z nim związane: brodawki i zmiany nowotworowe” - stwierdził dr Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Lekarze i osoby zajmujące się profilaktyką wskazali na znaczący wpływ edukacji na poprawę zachowań zdrowotnych. Efektem dotychczasowych działań jest m.in. 90 proc. zaszczepialność w Polsce, co stanowi jeden z lepszych wyników w Europie.

Przyczynia się do tego dobrze realizowany program szczepień obowiązkowych, które w porównaniu dr Michała Brzezińskiego z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, działa jak przymus zapinania pasów w samochodzie: nie wystarczy sama edukacja, ale odpowiednia interwencja państwowa, by skutki były zadowalające.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza