Trwa ładowanie...

21-latka ostrzega przed rakiem piersi. Jej historia wzrusza

Rak już od dawna nie jest chorobą garstki osób. Na nowotwory zapadają setki tysięcy osób rocznie. Leczą się – miliony. Mimo to nadal jednak panuje błędne przekonanie, że rak dotyka zazwyczaj osoby starsze. Przypadek Bianki Innes obala ten mit. Dziewczyna na swoim koncie na Instagramie opublikowła zdjęcia sprzed i w czasie choroby. Wszystko po to, by przed nią przestrzec.

1. Początki choroby

Bianca ma 21 lat, jest początkującą dziennikarką. Planowała rozwój kariery, ale uniemożliwiła to choroba.

Wszystko zaczęło się od małej grudki na lewej piersi. Już po trzech tygodniach od tego, jak dziewczyna wyczuła zmianę, ta potroiła swój rozmiar. Tuż przed urodzinami lekarze stwierdzili u niej trzecie stadium raka piersi. To niezwykle rzadka diagnoza u kobiet w tym wieku.

Zobacz film: "Profilaktyka raka piersi jest najważniejsza, czyli dlaczego warto badać się regularnie"

Bianca choruje na raka piersi
Bianca choruje na raka piersi (Instagram.com)

Dlatego też dziewczyna była bardzo zaskoczona. Tym bardziej, że nikt w jej rodzinie nie chorował na ten typ nowotworu. Testy na obecność mutacji genów BRCA1 oraz BRCA2 wyszły negatywne.

"To był szok, zarówno dla mnie, jak i dla mojej rodziny" – mówi Bianca w rozmowie z australijskim portalem MamaMia. I dodaje, że pierwszą rzeczą, o jakiej pomyślała, była utrata włosów. "Wtedy było to dla mnie najważniejsze" – mówi.

2. Leczenie

Dziś Bianca jest po 12 sesjach chemioterapii. Jej twarz zmieniła się nie do poznania. Dziewczyna uparcie walczy z chorobą, ta jednak także nie daje za wygraną.

Aby zwrócić uwagę na problem nowotworów wśród młodych osób i uporać się z traumą, Bianca postanowiła wrzucić na konto na Instagramie swoje zdjęcia. Fotografie wykonane zostały w odstępie 12 miesięcy. Jedno pokazuje elegancki ubraną, zdrową dziewczynę, z lśniącymi, długimi włosami. Na drugim widać Biancę po chemioterapii, bez włosów, ze zmienionymi rysami twarzy. Widać, że nowotwór spustoszył jej organizm.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

"Nigdy nie myślałam, że będę uczestniczyć w takiej bitwie" - przyznaje Bianca.

3. Rzadki przypadek

Bianca mieszka w Australii. Nowotwór piersi jest tam zazwyczaj rozpoznawany u kobiet powyżej 50. roku życia. Dlatego jej przypadek jest swego rodzaju anomalią. Jej lekarze twierdzą, że dziewczyna jest jedną z najmłodszych pacjentek, z jaką się spotkali, która choruje na raka, nie mając jednocześnie obciążenia genetycznego.

Przeczytaj także:

"To jest wyraźne przypomnienie, że rak nie wybiera" - ostrzega Bianca. "Nie bierze pod uwagę twojego statusu materialnego ani społecznego. Chorobę opisuję na blogu, by podzielić się swoją historią z innymi i przestrzec – szczególnie inne młode dziewczyny” - mówi Bianca.

Następną chemioterapię dziewczyna przejdzie w grudniu. Już teraz zbiera na nią siły. "Z niecierpliwością czekam na kolejny krok, który przybliży mnie do uwolnienia się od raka" – podsumowuje.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza