Trwa ładowanie...

2-latka ma zdeformowaną twarz. Nie chcą jej w żłobku, bo przestraszy dzieci

Zofia Zacharowa jest chora na zespół Aperta, który powoduje deformację czaszki. Z tego powodu przedszkolanki odmówiły przyjęcia dziewczynki do żłobka. Twierdzą, że inne dzieci będą się jej bały.

Zobacz film: "Czym jest polidaktylia?"

1. Lekarze radzili, żeby porzuciła dziecko

Zofia Zacharowa mieszka z rodzicami w miejscowości Altana w rosyjskiej republice Baszkirii. Urodziła się z licznymi wadami. Ma zdeformowane kości twarzy i palce u stóp, a także rozszczep podniebienia.

Świetłana, matka dziewczynki, po jej urodzeniu usłyszała od lekarzy, że powinna ją porzucić. Takie rozwiązanie było dla niej nie do przyjęcia. Niestety, w miejscu zamieszkania dziewczynka nie ma możliwości leczenia.

2-letnia Rosjanka ma straszyć dzieci
2-letnia Rosjanka ma straszyć dzieci

Lekarze z Moskwy mogliby podjąć się operacji Zosii, jednak jej rodziców, których od stolicy Rosji dzieli ponad 1,5 tys. kilometrów, nie stać ani na wyjazd, ani na pokrycie kosztów leczenia. Urzędnicy nie ułatwiają życia rodzinie. Dziewczynka ma orzeczenie o niepełnosprawności, jednak, jak twierdzi matka, urzędnicy nie chcą wypłacać należnych jej świadczeń.

2. Dziewczynka z zespołem Aperta budzi postrach w żłobku

Kolejny problem pojawił się w momencie, kiedy Swietłana chciała zapisać 2-latkę do żłobka. Przedszkolanki odmówiły przyjęcia jej do grupy, argumentując, że dziewczynka może przestraszyć inne dzieci swoim wyglądem.

Zespół Aperta to zespół rzadkich wad wrodzonych, wywołanych mutacją genu. W jej wyniku dochodzi do przedwczesnego zrastania szwów czaszkowych , przez co rozwijający się mózg ma ograniczone miejsce do wzrostu i uciska na czaszkę. W efekcie następuje nadmierny wzrost kości w miejscach, gdzie nie doszło do zarośnięcia szwów czaszkowych. Innym charakterystycznym objawem są zrośnięte palce.

Mała dziewczynka nie jest świadoma, że różni się czymś od rówieśników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza