Trwa ładowanie...

17 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Wygląd dziecka, wielkość brzucha

17 tydzień ciąży to końcówka czwartego miesiąca. Ile cm ma dziecko? Maluch waży około 140 g, a jego długość to około 13 cm. Ma wielkość dłoni. Ponieważ kształtują się narządy rozrodcze dziecka, w niedługim czasie można będzie poznać jego płeć. W tym czasie powoli widoczny staje się ciążowy brzuszek. Czy możliwe jest poczucie ruchów płodu?

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. 17 tydzień ciąży - który to miesiąc?

17 tydzień ciąży to koniec 4 miesiąca, 2 trymestr ciąży. Powoli zbliża się jej półmetek, co oznacza, że pojawić się mogą typowe dolegliwości tego okresu, takie jak bóle pleców, kłopoty z równowagą, zadyszka, nadwrażliwość dziąseł, wzmożony świąd skóry czy trądzik ciążowy.

Dzieje się tak, ponieważ ciało wciąż pozostaje po wpływem działania hormonów, a i się zmienia. Dyskomfort pogłębiają także dodatkowe kilogramy, zwiększony przepływ krwi i podnosząca się macica, która sprawia, że inne organy zaczynają wywierać nacisk na przeponę.

Na tym etapie ciąży łożysko jest takiej samej wielkości co płód. Rośnie brzuch, a rozciągające się więzadła maciczne i ucisk macicy na inne narządy przyczyniają się do skurczów i bólu podbrzusza.

2. 17 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?

W 17. tygodniu ciąży dziecko waży około 140 g, a jego długość to około 13 cm. Ma wielkość dłoni. W tym okresie wykształcają się jego indywidualne cechy, takie jak linie papilarne na dłoniach i palcach oraz rysy twarzy.

Główka dziecka jest coraz bardziej kształtna, pokrywa się gęstszymi włoskami. Można na niej dostrzec zamknięte oczy, rzęsy i brwi, a także nos, uszy i oraz usta. Nad oczami dziecka rosną, oczy są nadal zamknięte.

Co ważne, kształtują się także narządy rozrodcze, co pozwala określić płeć dziecka. Widoczne są narządy rodne płodu: u chłopców penis i prostata, u dziewczynek macica, wargi sromowe i jajowody.

Każdego dnia dynamicznie rozwija się mózg, doskonalą się zmysły, dziecko zaczyna słyszeć. Serce dziecka bije dwa razy szybciej niż osoby dorosłej, z prędkością około 110 -160 uderzeń na minutę.

Dziecko rośnie i się rozwija. Jego ciało powoli zaczyna magazynować tkankę tłuszczową. Utwardza się struktura kostna, wzmocnione zostają stawy. Wszystkie narządy wewnętrzne dziecka są wykształcone, powiększają się i doskonalą swoją funkcjonalność.

Skóra nadal jest niemal przezroczysta, ale zaczyna się to zmieniać. Gromadzi się pod nią brązowa tkanka tłuszczowa, odpowiedzialna za zachowanie optymalnej temperatury ciała po porodzie. Pokrywa ją delikatny meszek, tak zwane lanugo.

3. 17 tydzień ciąży – brzuch mamy

Brzuch w 17. tygodniu ciąży powoli staje się widoczny – nic dziwnego. Nieustannie powiększa się macica, która powoli przestaje mieścić się w miednicy (ma rozmiar małego melona). Jej dno macicy systematycznie podnosi się ku górze, na tym etapie ciąży można ją wyczuć mniej więcej 3-5 cm poniżej pępka. Jelita przemieszczają się, przesuwają się na górę i na boki.

Do tego czasu przyszła mama może przytyć od 2 do 4 kg. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że w ciąży nie należy jeść za dwoje, a dla dwojga. Oznacza to, że dieta powinna być zróżnicowana, dobrze zbilansowana.

Zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się o około 300-360 kcal. Na brzuchu może pojawić się linea negra, czyli ciemna linia biegnąca wzdłuż brzucha w miejscu, gdzie skóra rozciąga się i robi się cieńsza. Początkowo będzie niewyraźna, z czasem zamieni się w ciemną kreskę, która pozostanie widoczna do końca ciąży. Możliwe, że pozostanie na skórze nawet przez kilka miesięcy po porodzie.

Coraz większy brzuch sprawia, że trudno znaleźć odpowiednią pozycję do snu i wypoczynku. Według lekarzy najlepiej układać się na lewym boku. Wówczas lepiej krąży krew z łożyska do płodu.

W 17. tygodniu ciąży można wykonać amniopunkcję. To jedno z inwazyjnych badań prenatalnych, które polega na pobraniu próbki płynu owodniowego z worka owodniowego.

Zwykle przeprowadza się ją, gdy badanie USG lub testy PAPP-A wskazują na niepokojące odchylenia od normy. Można także zdecydować się nią odpłatnie, bez konkretnych wskazań.

4. 17 tydzień ciąży – ruchy dziecka

Maluch wciąż pozostaje aktywny i ruchliwy: macha kończynami, zaciska piąstki, trenuje chwyt, łapiąc za pępowinę i ssie kciuk. Ćwiczy oddychanie: nabiera do płuc wody płodowe, a potem je wypycha. Ruchy dziecka w 17. tygodniu ciąży często stanowią reakcję na głosy, które zaczyna słyszeć.

Choć na tym etapie ciąży dziecko jest aktywne i ruchliwe (ma sporo miejsca na brykanie), najczęściej jego ruchy nie są jeszcze wyczuwalne przez mamę.

Pierwsze ruchy dziecka, które porównuje się do bulgotana, uczucia przelewania czy trzepotania skrzydeł motyla w brzuchu, przyszłe mamy czują już w okolicach 16 tygodnia, jednak zwykle biorą je za coś innego. Czasem można je pomylić z kłopotami trawiennymi. Wyraźną aktywność dziecka można wyczuć w 18-20 tygodniu ciąży.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza