Trwa ładowanie...

17 oznak świadczących o inteligencji. Nie są oczywiste

O inteligencji świadczą często nieoczywiste i nietypowe zachowania. Zwykle osoby mało inteligentne mają skłonność do przeceniania własnych możliwości, a osoby inteligentne do jej niedoceniania. Jakie zachowania, według naukowców cechują osoby inteligentne?

1. Uczęszczanie na lekcje muzyki

Pobieranie lekcji muzyki w młodym wieku, może mieć wpływ na nasz rozwój poznawczy. Z badania opublikowanego w 2004 roku w czasopiśmie ''Psychological Science'' dowiadujemy się, że 6-latki, które przez 9 miesięcy uczęszczały na zajęcia z gry na instrumencie lub śpiewu, miały wyższe wyniki w testach IQ niż dzieci, które uczęszczały na inne zajęcia albo nie miały żadnych dodatkowych lekcji.

2. Karmienie piersią

Naukowcy przebadali trzy tysiące dzieci z Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii i zauważyli, że dzieci, które były karmione piersią na początku życia, osiągają lepsze wyniki w testach na inteligencję. Kluczowa jest obecność konkretnej wariacji genu FADS2, który posiadają zarówno dzieci karmione, jak i niekarmione piersią.

Zobacz film: "Jedzenie, które pogarsza pamięć. Lepiej unikać"

3. Bycie szczupłym

Naukowcy badali również zależność między wagą a inteligencją. W ciągu 5 lat obserwowali 2 200 mężczyzn i doszli do wniosku, że osoby, które mają nadwagę lub są otyłe, gorzej radzą sobie w testach umiejętności poznawczych.

Czy wiesz, jak wpłynąć na inteligencję swojego dziecka?
Czy wiesz, jak wpłynąć na inteligencję swojego dziecka? [8 zdjęć]

Jako rodzic chcesz jak najbardziej ułatwić życie dziecku, nic więc dziwnego, że chcesz wspomóc jego

zobacz galerię

Okazuje się też, że dzieci, które w wieku 11 lat uzyskały gorsze wyniki w testach na inteligencję, w dorosłym życiu częściej cierpiały na otyłość. Inteligentniejsze dzieci lepiej radziły sobie w życiu i bardziej dbały o swoje ciało.

4. Bycie wysokim

Nie tylko waga wpływa na inteligencję. W 2008 roku w Princeton przebadano kilka tysięcy osób i próbowano ustalić związek między wzrostem a poziomem inteligencji. Okazało się, że osoby wysokie miały znacznie lepsze wyniki w testach IQ już jako dzieci i lepiej radzili sobie w życiu jako dorośli.

5. Bycie najstarszym z rodzeństwa

Według norweskich badaczy, osoby, które są najstarsze z rodzeństwa mają zwykle wyższy iloraz inteligencji niż osoby, które urodziły się jako drugie i kolejne. Co ciekawe, różnica ta nie wiąże się z psychologicznymi stosunkami rodziców z dziećmi ani czynnikami biologicznymi. Z badań wynika, że najstarsi z rodzeństwa częściej odnoszą sukcesy zawodowe w porównaniu do osób urodzonych jako drugie czy trzecie dziecko.

6. Bycie leworęcznym

Kolejna nietypowa cecha, która może świadczyć o ponadprzeciętnej inteligencji. Według badań osoby leworęczne lepiej radziły sobie w testach poznawczych, wykazywały się większą kreatywnością, były też skuteczniejsze w tworzeniu list i kategoryzowaniu pojęć.

7. Wczesne czytanie

Umiejętność czytania we wczesnym wieku znacznie zwiększa umiejętności werbalne i niewerbalne dziecka. W Wielkiej Brytanii przebadano 2 000 par bliźniąt. Dziecko, które szybciej nauczyło się czytać miało lepsze wyniki na testach umiejętności kognitywnych.

8. Bycie zabawnym

Wśród 400 studentów psychologii przeprowadzono test na inteligencję. Mierzono ich abstrakcyjne rozumowanie i werbalną inteligencję. Po badaniu studenci zostali poproszeni o stworzenie podpisu do satyrycznego obrazka. Okazało się, że osoby które lepiej wypadły w testach na inteligencję były też bardziej błyskotliwe i lepiej poradziły sobie z zadaniem.

9. Martwienie się

Według badaczy osoby inteligentne wykazują większą skłonność do zamartwiania się. Z badań opublikowanych w magazynie ''Psychology Today'' wynika, że osoby, częściej zamartwiające się mają znacznie wyższą inteligencję werbalną, zaś osoby beztroskie lepiej radzą sobie w zakresie inteligencji niewerbalnej.

10. Ciekawość świata

Osoby, których cechuje ciekawość świata, to takie które chcą pogłębiać swoją wiedzę w różnych dyscyplinach. Według psychologów osoby z wyższym współczynnikiem inteligencji kreatywnej (CQ) są bardziej tolerancyjne i mają skomplikowany styl myślenia.

11. Bałaganiarstwo

Często słyszy się, że bałaganiarstwo jest cechą ludzi inteligentnych. Naukowcy potwierdzają ten fakt. Według badań praca w nieposprzątanym pomieszczeniu lepiej stymuluje kreatywność. Badacze podzielili 48 uczestników na dwie grupy i poprosili ich o opisanie sposobów na nietypowe wykorzystanie piłeczki do ping ponga. Badani, którzy przebywali w czystych i schludnych pomieszczeniach, byli mniej kreatywni, niż ci, którzy przebywali w bałaganie.

12. Późne wstawanie

Oznaką inteligencji może być też czas jaki poświęcamy na sen. W jednym z badań udowodniono, że osoby, które kładą się wcześnie spać i wstają bardzo rano, mają słabsze wyniki w testach, niż osoby, które chodzą późno spać i późno wstają.

13. Introwertyzm

Według naukowców osoby inteligentne częściej odstają od reszty społeczeństwa, jeśli chodzi o poczucie szczęścia związanego z socjalizacją. Do szczęścia nie potrzebują częstych kontaktów z innymi ludźmi, a czas wolą spędzać sami ze sobą.

14. Wstrzemięźliwość seksualna

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Karoliny Północnej uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy mieli wyższe IQ, dłużej pozostawali prawiczkami i dziewicami i później wchodziły w jakiekolwiek relacje intymne z partnerami.

15. Picie alkoholu

Okazuje się, że nawet picie alkoholu ma wpływ na inteligencję. Psycholodzy i naukowcy przebadali dorosłych Amerykanów i Brytyjczyków i odkryli, że osoby, które w wieku nastoletnim piły alkohol, miały wyższe wyniki w testach IQ niż osoby, które piły mało lub wcale.

16. Posiadanie kota

Z badania przeprowadzonego wśród 600 studentów wynika, że osoby, które określają się mianem ''psiarzy'', czyli lubią psy, są bardziej kontaktowi i otwarci niż osoby lubiące koty. Ale to ''kociarze'' osiągają wyższe noty w testach umiejętności poznawczych.

17. Wrodzona inteligencja

Naukowcy zauważyli również, że osobom inteligentnym więcej rzeczy przychodzi z łatwością. W porównaniu do innych szybciej uczą się nowych umiejętności, są bardziej kreatywni i pomysłowi. Naukowcy uważają, że istnieje coś takiego jak wrodzona inteligencja i w pewnych przypadkach nie da się jej zastąpić nawet najbardziej wzmożoną pracą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

To cię zaciekawi:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza