Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

1000. dziecko znalazło dawcę nerki w Centrum Zdrowia Dziecka

Połączone zespoły dwóch klinik Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadziły operację transplantacji nerki u dziecka. Choć takie zabiegi przeprowadza się od dawna, to ta była wyjątkowa. Był to tysięczny przeszczep zrealizowany w CZD.

Zobacz film: "Bieg po nowe życie – edukacja w zakresie transplantologii"

1. Rocznie nawet 50 przeszczepów

W operacji wziął zespół Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów kierowany przez prof. Piotra Kalicińskiego we współpracy z Zespołem Kliniki Nefrologii i Transplantacji Nerek kierowanym przez prof. Ryszarda Grendę. Operacja została przeprowadzona we wrześniu. Pod względem liczby przeprowadzonych zabiegów tego typu Instytut jest jedną z najbardziej doświadczonych placówek na świecie. Jest pierwszym ośrodkiem, który przeprowadził ponad dziewięćset takich operacji. Pierwsze przeszczepienie nerki w CZD odbyło się 8 czerwca 1984 roku.

- Operacja przebiegła pomyślnie, powrót do zdrowia - bez powikłań, dlatego pacjent już po dwóch tygodniach był w domu – mówi profesor Piotr Kaliciński.

- Przeszczepiać nerki w Instytucie zaczynaliśmy w latach 80. Jak popatrzymy na perspektywę tych lat, to dziś wyniki są znacznie lepsze. Zarówno przeżycia biorców jak i samych przeszczepów są lepsze i dużo dłuższe. Dzisiaj dzieci stanowią ok. 5 proc. pacjentów. Przeszczepiamy 40-50 nerek rocznie. Statystyczne, w ciągu jednego roku operujemy wszystkich pacjentów, którzy są na liście oczekujących. W praktyce jeden pacjent może czekać parę lat, a inny parę dni. Ci, którzy mają przeszczep rodzinny, znacznie szybciej otrzymają narząd. U takiego pacjenta operację można przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem dializ – dodaje.

Dzisiaj Centrum Zdrowia dziecka jest liderem światowym w liczbie przeszczepionych nerek na świecie. Na drugim miejscu znajduje się Klinika University of California w Los Angeles.

- To jest ośrodek, od którego uczyliśmy się przeszczepiania nerek u dzieci. A dzisiaj to oni mają mniej przeszczepów od nas – podkreśla z dumą profesor Kaliciński.

Instytut "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" został utworzony w Warszawie w 1977 roku z inicjatywy Ewy Szelzburg-Zarembiny. Dziś w jego skład wchodzi siedemnaście samodzielnych klinik, dwadzieścia dziewięć samodzielnych poradni, oraz zespół przychodni specjalistycznych.

W Centrum Zdrowia Dziecka hospitalizowanych jest ponad 30 000 pacjentów rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza