Trwa ładowanie...

10 najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Ranking psychiatrów Thomasa Holmesa i Richarda Raha

Masz tak czasem, że nagle lęk przeszywa całe twoje ciało, od głowy do stóp, aż ogarnia cię paraliż? Tak działa stres, który w jednej chwili potrafi dosłownie ściąć nas z nóg. Jest on o tyle niebezpieczny, że oddziałuje na cały organizm powodując szereg problemów ze zdrowiem.

1. Najbardziej stresujące sytuacje w życiu

Dwóch psychiatrów, Thomas Holmes i Richard Rahe z Washington University w Seattle, już w 1967 roku opracowali koncepcję stresu oraz skalę 43 wydarzeń w życiu, które uznali za największe “stresory”.

Badacze przypisali każdemu bodźcowi umowną wartość jednostek stresu, stosując skalę od 0 do 100. W ten sposób opracowano kwestionariusz Social Readjustment Rating Scale (SRRS).

Poniżej 10 najbardziej stresujących sytuacji w życiu:

 1. Śmierć współmałżonka (100)
 2. Rozwód (73)
 3. Separacja małżeńska (65)
 4. Pobyt w więzieniu (63)
 5. Śmierć bliskiego członka rodziny (63)
 6. Zranienie ciała lub choroba (53)
 7. Zawarcie małżeństwa (50)
 8. Zwolnienie z pracy (47)
 9. Pogodzenie się ze skłóconym współmałżonkiem (45)
 10. Przejście na rentę lub emeryturę (45)

Zgadzasz się z tą listą?

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza